Patron

Patron

Najważniejsze daty z życia Henryka Sienkiewicza


1897

Dalsza praca nad "Krzyżakami". Wyjazdy do Paryża i Carrary w związku ze sprawą pomnika Mickiewicza w Warszawie. Wypoczynek w Ragaz w Szwajcarii, gdzie poznaje Jeremiasza Curtina, swego tłumacza, potem w Wenecji, wreszcie w Nicei.

1898

W lutym Sienkiewicz bawi w Nicei, w maju w Ploumanach, w lipcu w Paryżu, miesiące jesienne poświęca dalszym zabiegom o pomnik Mickiewicza. W grudniu, w dzień Wigilii, pomnik zostaje odsłonięty wśród milczenia tłumów. Władze rosyjskie nie dopuściły do przemówień. Sienkiewicz prowadzi Marię Gorecką, córkę Mickiewicza, przybyłą na uroczystość z Paryża.

1899

W styczniu pobyt w Nałęczowie, w lutym w Krakowie. W marcu obejmuje Sienkiewicz prezesostwo w warszawskiej Kasie Przezorności i Pomocy dla Literatów i Dziennikarzy; w lipcu wycieczka do Zakopanego, w sierpniu na Lido. We wrześniu bierze udział w uroczystości odsłonięcia w Miłosławiu w Wielkopolsce pomnika Słowackiego, poznaje tam Marię Radziejewską. W grudniu w Warszawie uczestniczy w zebraniu wychowanków Szkoły Głównej w sprawie udziału w jubileuszu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

1900

W Parc St. Maur 10 marca kończy "Krzyżaków". W czerwcu bierze udział w uroczystościach jubileuszowych Uniwersytetu Jagiellońskiego i otrzymuje doktorat honoris causa. Sprzedaje prawa autorskie na wydanie "Krzyżaków" Gebethnerowi i Wolffowi za 70 tys. rubli. W lipcu wypoczynek w Zakopanem, w sierpniu w Bretanii, we wrześniu kuracja w Karlsbadzie. W ciągu całego roku odbywają się w Krakowie, Poznaniu i Lwowie uroczystości jubileuszowe Sienkiewicza. Koronuje je 22 grudnia wspaniały obchód w sali ratusza warszawskiego, na którym pisarzowi wręczono akt własności Oblęgorka, majątku ziemskiego w Kielecczyźnie, jako "daru narodowego".

Majątek w Oblęgorku

1901

Doniosłym wydarzeniem roku spędzonego częściowo w Krakowie i Zakopanem, a urozmaiconego polowaniami, było wystąpienie Sienkiewicza z odezwą w sprawie dzieci polskich we Wrześni. Odezwą tą rozpoczyna swoją kampanię antypruską, prowadzoną odtąd do końca życia.

1902

Przedwiośnie spędza w Krakowie i w Szwajcarii, lato w Oblęgorku. Wystawa obrazów malarzy polskich ilustrujących dzieła Sienkiewicza objeżdża wiele miast rosyjskich.

1903

Kampania młodych pisarzy, zwłaszcza Stanisława Brzozowskiego, przeciw Sienkiewiczowi, wywołana jego wystąpieniem przeciw nadmiarowi erotyzmu w ich utworach. Jesienią Sienkiewicz organizuje akcję pomocy dla ofiar powodzi.

1904

Sienkiewicz otrzymuje Legię Honorową od rządu francuskiego. 5 maja małżeństwo z Marią Babską. 22 października wystawienie przeróbki scenicznej "Ogniem i mieczem" w teatrze Sary Bernhardt w Paryżu. Sienkiewicz pisze "List otwarty Polaka do ministra rosyjskiego w sprawie autonomii i szkolnictwa polskiego".

1905

3 maja odezwa "Naród sobie" i początki współpracy z Macierzą Szkolną. 20 sierpnia ukończone powieści "Na polu chwały", jesienią żywy udział w akcji politycznej w Warszawie, zademonstrowany przemówieniem balkonowym w czasie manifestacji 5 listopada. 10 grudnia Sienkiewicz otrzymuje nagrodę Nobla w Sztokholmie.

1906

Członkostwo Serbskiej Akademii Nauk i rzymskiej "Arkadii". Kontakty z Narodową Demokracją i projekt kandydowania do "Dumy". Akcja listowna w sprawie pomocy dla ofiar rewolucji, prowadzona wśród Polonii amerykańskiej. Wystąpienie przeciw antypolskiej polityce Prus w Liście otwartym do J.C.M. Wilhelma II, Króla Pruskiego, ogłoszonym przez prasę całej niemal Europy.

1907

Praca nad powieścią "Wiry".

1909

Międzynarodowa ankieta-książka Prusse et Pologne. Ukończenie "Wirów". Kilkakrotne wyjazdy do Włoch, Szwajcarii, Austrii, kłopoty z testamentem von Olszewskiego.

1910

Działalność publicystyczna. Praca w Szwajcarii, w Bretanii, we Włoszech i w Polsce nad powieścią "W pustyni i w puszczy".

1911

Druk "W pustyni i w puszczy". Wyjazdy do Krakowa, do Francji i Szwajcarii. Praca nad powieścią "Legiony"(1914).

1912

Panorama "Quo vadis" Jana Styki w Paryżu.

1913

"Quo vadis" dwukrotnie sfilmowane we Francji i Włoszech.

1914

W sierpniu wyjazd z kraju do Wiednia po wybuchu wojny, a następnie, 3 października, do Szwajcarii.

1915

Zorganizowanie w Vevey Szwajcarskiego Generalnego Komitetu Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce. Działalność publicystyczna w tej sprawie. Pogorszenie się stanu zdrowia pisarza.

1916

Prace i dni komitetowe. 70-lecie urodzin pisarza. 15 listopada zgon na sklerozę naczyń wieńcowych, 22 listopada pogrzeb. 25 listopada Wspomnienie w "Tygodniku Ilustrowanym", ostatni utwór Sienkiewicza.

1924

27 października sprowadzenie prochów Sienkiewicza do Warszawy i pochowanie ich w podziemiach Katedry Św. Jana.

Wstecz